Οδηγίες για το Ραντεβού της Αξονικής σας Τομογραφίας

Λίγες ημέρες ( μια εβδομάδα εώς δέκα ημέρες ) πριν το ραντεβού της αξονικής σας τομογραφίας :

• γράφετε ηλεκτρονικά την εξέταση της αξονικής τομογραφίας (ή των αξονικών τομογραφιών) που έχετε ραντεβού
  • αν έχετε ραντεβού για αξονική κοιλίας, γράφετε επίσης ηλεκτρονικά και αγοράζετε από το φαρμακείο τα κάτωθι φάρμακα:
    1.  Δυο μπουκάλια (fl) XENETIX 300mg I/ ml(100ml)
    2.  Ένα μπουκάλι (fl) Gastrografin (100ml)
  • αν έχετε ραντεβού για CT τραχήλου:

1. Δυο μπουκάλια (fl) XENETIX 300mg I/ ml(100ml)

Την ημέρα του ραντεβού της αξονικής σας τομογραφίας :

1. Έρχεστε το πρωί στο Νοσοκομείο μαζί με το βιβλιάριο υγείας, το χαρτί της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης της εξέτασης που σας έδωσε ο ιατρός σας , τα φάρμακα για την αξονική και περνάτε πρώτα από το ταμείο

2. Μετά το ταμείο έρχεστε στο Τμήμα του Αξονικού Τομογράφου για την εξέταση

3. Πίνετε κανονικά τα φάρμακα που λαμβάνετε σε καθημερινή βάση(φάρμακα για θυρεοειδή, για πίεση , για σάκχαρο ,αντιβίωση κλπ)

4. Aν υπάρχει ιστορικό αλλεργιών * ακολουθείτε επίσης τις οδηγίες αντιαλλεργικής αγωγής όπως σας έχουν δοθεί

5. Αν υπάρχει προηγούμενη αξονική τομογραφία την προσκομίζετε για σύγκριση

* α) Σε περίπτωση που έχετε εκδηλώσει στο παρελθόν οξεία αλλεργική αντίδραση (έντονη δύσπνοια ή γενικευμένο πρήξιμο σώματος ή εκδήλωση σοβαρής υπότασης ή γενικευμένο εξάνθημα σώματος) και να χρειάστηκε να σας γίνει χορήγηση ενδοφλεβίως κορτιζόνης- αδρεναλίνης ή να διασωληνωθήκατε σε κάποια δομή υγείας (Νοσοκομείο ή Κέντρο Υγείας ) παρακαλώ επικοινωνήστε με το τηλ . 2273083135 για να σας δοθούν οδηγίες αντιαλλεργικής αγωγής.

Αναφερόμαστε σε ιστορικό οξείας αλλεργικής αντίδρασης μόνο στα κάτωθι:

• τσίμπημα σφήκας- μέλισσας , μπέμπηκα .
  • ψάρια, οστρακοειδή ,μαλάκια

β) Σε περίπτωση αυξημένου αλλεργικού προφίλ (δηλ. αναφερόμενη αλλεργία σε αντιβιοτικά, ανθοφορία δέντρων και φυτών και ιματισμό, αναπνευστικό άσθμα ) ενημερώνετε απλά το προσωπικό του Αξονικού Τομογράφου πριν από την προγραμματισμένη σας εξέταση.